Výživové údaje a další informace na obalech

Cílem nařízení EU upravujícího označování potravin, které vstoupilo v platnost na konci roku 2014, je poskytnout spotřebitelům dostatek informací o potravinách, a zabránit tak klamání spotřebitele.

Pro výrobce potravin to především znamená uvádět více informací na obalech a etiketách výrobků.

   1. Nařízení stanovilo minimální velikost písma textů na etiketách a obalech výrobků. U obalů, jejichž největší plocha přesáhne 80 cm2, musí být velikost písma minimálně 1,2 mm. U obalů s největší plochou menší než 80 cm2 je minimální výška textu stanovena na 0,9 mm.
 
  2. Ve složení musí být vypsány všechny suroviny, které byly použity během výroby, a seřazeny sestupně podle navážené hmotnosti. U přídatných látek se uvádějí jejich funkce v přípravku (např. konzervant, barvivo) a označí se specifickým názvem nebo E kódem. Všechny alergenní složky musí být oproti ostatnímu textu zvýrazněny (například jiným typem písma nebo barvou pozadí).
 
   3. Nařízení stanovuje, které výživové údaje mohou být uváděny a v jakém pořadí (energetická hodnota, tuky, nasycené mastné kyseliny, sacharidy, cukry, bílkoviny a sůl). V případě, že potravina obsahuje přirozeně se vyskytující sodík (např. z askorbátu sodného), je toto množství vyjádřeno jako obsah soli.
 
   4. Dále je možné uvést údaje o vitaminech, minerálních látkách a dalších živinách (mononenasycené mastné kyseliny, polynenasycené mastné kyseliny, polyalkoholy, škrob a vláknina), pokud jsou obsaženy v nutričně významném množství.
 
   5. Všechny výživové údaje je nutné uvádět v přepočtu na 100 g nebo 100 ml výrobku. Nařízení umožňuje za určitých podmínek uvádět množství výživových údajů na jednu porci nebo jednotku spotřeby nebo jako procento referenční hodnoty příjmu. Referenční hodnota příjmu (RHP) nahradila do té doby používanou zkratku DDD (doporučená denní dávka).
 
   6. Dle legislativy je zakázáno používat na obalech označení „vhodné pro diabetiky“. Zákaz je založen na faktu, že není stanoven okruh potravin, které jsou pro diabetiky vhodné. Pokud je na obalu uvedeno BEZ CUKRU, obvykle to znamená, že přípravek neobsahuje sacharózu. V případě přítomnosti náhradních sladidel v potravině musí obal obsahovat doplňkový údaj „se sladidly“.
 
   7. Doplněk stravy, jak už sám název vypovídá, není léčivým přípravkem, pouze doplňuje pestrou stravu, a proto se na obalech nesmějí uvádět tvrzení, která by mu přisuzovala schopnost léčit nebo předcházet některým chorobám (proti chřipce, prevence onemocnění srdce atd.). Smí se sdělit pouze vědecky ověřená a schválená tvrzení, k čemu např. přispívá vitamin E, jitrocel, železo, nebo třeba vláknina z pšeničných otrub, pokud potravina obsahuje vysoký podíl této vlákniny atd.
 
   8. Na obalu se musí pečlivě uvádět také informace, pro které osoby není produkt vhodný, co případně může způsobit nadměrná konzumace, jaká je energetická hodnota i doporučené dávkování. Vždy je ale lepší poradit se o obsažených látkách se svým lékařem nebo lékárníkem, zejména když trpíte nějakou nemocí a užíváte léky.
 
   9. K dalším údajům na obalu patří i podmínky skladování, kdy byl doplněk stravy vyroben, minimální doba trvanlivosti nebo datum spotřeby, název výrobce nebo dovozce, symboly či znaky, jak třeba naložit s prázdným obalem, případně další sdělení (certifikáty apod.).