Podíváme se zoubkům na zoubek

Co se vlastně v naší ústní dutině děje?

Nejspíš uznáte, že v naší době jíme hodně sladkostí a neustále něco pojídáme i mezi jídly. A zbytky potravy jsou živnou půdou pro přemnožení bakterií, jež mohou ovlivnit náš dech. Navíc z bakterií a zbytků stravy se vytváří zubní plak, který při nedokonalém vyčistění chrupu postupně mineralizuje a mění se v zubní kámen.
 
Anaerobní bakterie (žijí bez přítomnosti kyslíku) jsou běžnou součástí ústní dutiny, střev i ženského pohlavního systému a jsou pro nás, naše trávení, dokonce užitečné. Pomáhají totiž štěpit proteiny (bílkoviny), přičemž vnikají sirné sloučeniny. Bakterie, zjednodušeně řečeno, produkují páchnoucí plyny, které jsou příčinou zápachu z úst.
 
* Při nedostatečném odstranění povlaku bakterie plaku uvolňují toxické a kyselé látky, které naleptávají zubní sklovinu a spolu s bakteriemi pronikají hluboko do zubu, čímž vzniká kaz. Poškozují rovněž přilehlé tkáně zubu a jsou příčinou zánětů dásní.
 
* Prvním znamením zánětu dásní je zarudnutí dásně a občasné krvácení. Stává se to zejména při čištění zubů, ale stopy krve a nepříjemné bolení a pnutí můžeme časem pociťovat i při kousání potravy. Paradontóze (parodontitidě) často předchází neléčený zánět dásní. Tohle zánětlivé onemocnění dásní a závěsného aparátu se projevuje mimo jiné i zápachem z úst, ustupováním dásní, obnažením zubních krčků, úbytkem kosti a po čase vikláním zubů.
 
Jediným efektivním řešením jak předejít zubním kazům a zánětům dásní je pravidelné čištění chrupu aspoň dvakrát denně po dobu dvou minut. Běžně se doporučuje dvakrát do roka navštívit také dentální hygienistku, která odstraní zubní kamen, vysvětlí správnou techniku čištění zubů a pomůže s výběrem vhodného kartáčku i mezizubních kartáčků. Dvakrát ročně by měl naše zuby prohlédnout také lékař, který odhalí každou malou změnu.
 
V boji s pachem z úst mohou pomoci i ústní vody a ústní spreje s obsahem účinných látek, které přispívají k odstranění nežádoucích mikroorganismů v ústní dutině. Čím méně dáme šanci bakteriím řádit v naší ústní dutině, tím déle zůstane náš dech voňavý a úsměv krásnější.