KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Heřmánek, šalvěj, řepík

Jak si ze známých léčivých bylinek připravit sedací koupel nebo kloktadlo?

Když nás trápí svědění

Ke zklidnění pokožky hlavy a k oživení světlých vlasů se osvědčila oplachová kúra z heřmánku pravého, který má protizánětlivé, regenerační a dezinfekční účinky. Heřmánková celková koupel zmírňuje napětí a úzkost, uklidňuje podrážděnou pokožku a svědění, zároveň ale také vysušuje, proto není příliš vhodná pro lidi se suchou kůží.

Z heřmánku se připravují sedací koupele nebo obklady, které se tradičně používají při zánětech kůže a sliznice (při hemoroidech, svědění a ekzému v oblasti konečníku, při zánětech pohlavních orgánů, k terapii špatně se hojících drobných poranění), v dutině ústní slouží k výplachům, např. při zánětech dásní.

   * Příprava koupele ze sušené drogy: Přibližně dvacet lžic heřmánku přelijeme 1,5 l vroucí vody (tři polévkové lžíce na 5 litrů lázně) a necháme vyluhovat 15 minut pod pokličkou. Nálev scedíme do připravené koupelové lázně s teplotou 37-38 stupňů a relaxujeme přibližně čtvrt hodiny. Koupel neslouží k očistě, ale k terapii. Proto nepoužíváme žádné mycí prostředky.

   * Příprava sedací koupele ze sušené drogy: Dvě až tři polévkové lžíce heřmánku přelijeme 0,5 l vroucí vody a necháme vyluhovat 15 minut pod pokličkou. Poté nálev scedíme do připravené lázně (plastové vaničky, či jiné vhodné nádoby). Loktem můžeme zkontrolovat teplotu lázně, aby nebyla příliš horká. Sedací koupel se provádí 10 až 15 minut (při hemoroidech třikrát denně po dobu pěti dnů).

   * Dobré vědět: U některých citlivých jedinců může heřmánek vyvolávat alergickou reakci. Proto je dobré vyzkoušet heřmánkový nálev třeba na zápěstí ruky, jestli se neobjeví svědění či zarudnutí.
 
Jak provonět dech

Šalvěj lékařská má antibakteriální, dezinfekční a adstringentní účinky a přidává se do kosmetických přípravků určených k péči o dutinu ústní, jako jsou ústní vody či zubní pasty. Najdeme ji také v doplňcích stravy či potravinách (pastilky, čaje, bonbony, žvýkačky). Vnitřní použití je oblíbené k omezení pocení zejména v období menopauzy. Zevně se používá ve formě kloktadla k dezinfekci ústní dutiny a k podpoře léčby zánětů v ústní dutině (bolesti v krku, zubů i dásní).

V podobě obkladů a oplachů je šalvěj vhodná na problematickou pleť se sklonem k akné, ve formě koupelí zmírňuje pocení a zápach nohou. Podobnou službu díky antibakteriálním účinkům prokazuje také v ústní dutině – potlačuje zápach z úst. Už samo žvýkání čerstvého lístku šalvěje provoní dech, pravidelné kloktání šalvějového odvaru eliminuje množství bakterií v ústní dutině i nepříjemný zápach. Pokud tzv. halitóza bude přetrvávat i po dvou týdnech pravidelného kloktání a samozřejmě čistění zubů, původ páchnoucího dechu je nutno hledat někde jinde. Zápach totiž mohou způsobovat některé léky, nemoci trávicí soustavy a další choroby, které odhalí jen podrobné vyšetření.

   * Příprava kloktadla ze sušené drogy: Jednu polévkovou lžíci šalvěje přelijeme 120 ml vroucí vody a necháme vyluhovat pod pokličkou 15 minut. Poté nálev scedíme, necháme zchladnout a použijeme ke kloktání.

   * Příprava kloktadla z čerstvé drogy: Hrst čerstvé nakrájené šalvěje vaříme aspoň dvě minuty v 0,5 l vody a poté necháme vyluhovat 15 minut. Pak odvar scedíme, necháme zchladnout a kloktáme a proplachujeme ústní dutinu.

  * Dobré vědět: Vnitřně není dobré užívat šalvěj dlouhodobě kvůli toxicitě thujonu, který ve větším množství působí omamně a může způsobovat zažívací a jiné potíže. Čaj popíjíme nejdéle dva týdny.
 
Pomoc při vyrážce
Úlevu při lehčích průjmových nemocech nám poskytne nálev z řepíku lékařského, který má mírně svíravé a protizánětlivé účinky. Pomáhá i při zánětech horních cest dýchacích a při všech zánětlivých onemocněních v ústech, krku a hrtanu (třeba při zánětu mandlí, nebo přetížení hlasivek). Teplý čaj se pije dvakrát až třikrát denně a léčivý efekt nálevu můžeme podpořit ještě kloktáním řepíkového odvaru.
Zevně se řepík používá také ve formě koupelí nebo obkladů při zánětlivých procesech na kůži. Pomůže nám například při opruzení, akné, používá se i k hojení menších a zanícených ran (na rozdíl od heřmánku pokožku příliš nevysušuje), či na ekzémy.

   * Příprava obkladu ze sušené drogy: Dvě polévkové lžíce řepíkové nati vaříme 10 minut v 0,5 l vody a poté necháme odvar 15 minut vyluhovat pod pokličkou. Pak scedíme, do roztoku namočíme čistou gázu, kterou přiložíme na postižené místo přibližně na dvě minuty, znovu namočíme a opět přiložíme (10 minut třikrát denně). Teplý odvar můžeme použít také jako kloktadlo.

   * Dobré vědět
: Při průjmech se doporučuje čaj užívat nejdéle tři dny. Pokud budou obtíže přetrvávat, měli bychom vyhledat lékaře.