Ke čtení
Co víte a nevíte o opalování?
Záření UV-A je méně škodlivé než UV-B?
Ne. UV-A (320-400 nm) proniká dobře atmosférou, a také do hlubších vrstev kůže a způsobuje pigmentaci kůže. Zároveň ale ničí vlákna kolagenu, pokožka tak rychleji stárne a prohlubují se vrásky. Při dlouhodobém působení vede k poškození DNA a zvýšení rizika vzniku kožního nádoru.
Je zdravější opalování v soláriu?
Ne zcela. Kromě UV-B (290-320 nm) záření, které proniká do povrchových vrstev kůže a způsobuje zarudnutí, jež nás někdy včas vyžene ze sluníčka, v soláriu působí hlavně UV-A záření. Nedojde tedy tak snadno k akutní reakci kůže, „spálení“. Hloubkové účinky UVA záření však mohou být stejné nebo i horší, než při opalování na slunci.
Je pravdou, že k stimulaci tvorby vitaminu D v kůži dochází za pomoci UV-B spektra?
Ano. Obvykle postačí vystavit ruce a tvář slunci na pár minut denně.
Mohou léky zvyšovat citlivost pokožky na UV záření?
Ano. Při užívání některých léků (antibiotika, antidepresiva, antidiabetika, analgetika, antimykotika aj.), ale i některých bylinných preparátů (např. známou fotosenzibilizující rostlinou je třezalka) je dobré vyhnout se pobytu na sluníčku i umělému zdroji ultrafialového záření. Čtěte vždy pozorně příbalovou informaci na léčivém přípravku.
Stačí aplikovat opalovací krém bezprostředně před sluněním?
Ne u většiny běžných prostředků. K zajištění dostatečné ochrany se doporučuje aplikovat ochranný přípravek aspoň 20 minut před sluneční expozicí, aby se stihly aktivovat chemické ochranné filtry. A nezapomenout ani na nejvíce exponované části těla, jako je čelo, uši, nos, ramena, hrudník, hřbet ruky i nohy, záda, na rty aplikovat pomádu či balzám s ochranným faktorem. Aplikace bezprostředně před sluněním je dostačující v případě přípravků založených čistě na minerálních UV filtrech (oxid titaničitý, oxid zinečnatý), které fungují do značné míry jako „UV zrcadlo“ a nemusí se aktivovat.
V případě použití ochranného krému s SPF 50 je dostačující jedna aplikace jednou denně?
Ne. I voděodolný přípravek není otěruvzdorný, a proto při opalování a koupání je vhodné aplikaci zopakovat každé 2 hodiny.
Je dobré používat přípravky i po opalování?
Ano. Pokožka nadměrně ozářená sluncem je podrážděná, suchá a ztrácí pružnost. Potřebuje zklidnit a zregenerovat. Vhodné jsou přípravky s panthenolem, vitaminem E, aloe vera i glycerinem. Panthenol je nezbytný k udržení zdravé pokožky, napomáhá zadržování vody v pokožce (její hydrataci) a podporuje obnovu buněk, zpomaluje tak vznik a rozvoj vrásek. Známé jsou jeho účinky, které přinášejí úlevu zarudlé pokožce po nadměrném slunění. Prokazatelně účinné jsou přípravky s panthenolem od 1 % výše.