KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Nákupní košík

Máte dopravu zdarma

Lišejník na namáhané hlasivky

Důležitost hlasivek si uvědomujeme hlavně tehdy, když začneme chraptit, podivně sykáme, přeskakuje nám hlas, nebo nejsme schopni vydat ze sebe ani hlásku.

Pro řečníky, pedagogy a zpěváky, kteří se hlasem živí, je chraptění či ztráta hlasu doslova pohroma. Péči o své hlasivky proto musíme věnovat stejnou pozornost jako třeba starostlivosti o svůj vzhled. Ostatně až z 38 % nás (náš projev) lidé vnímají podle hlasu – jeho síly, výšky, zabarvení, plynulosti či třeba vad řeči.
 
Na vzniku hlasu se podílejí hlasivky, které se nacházejí v hrtanu. Jednoduše řečeno, při výdechu hlasivky kmitají a vzniká zvuk, který se díky artikulačním orgánům v orální dutině (jazyk, rty, zuby, dásně, patra) mění v hlásky. Při dlouhodobém namáhání hlasivek (hlasitá mluva, překřikování ve škole, zpívání) se projeví únava hlasivek a člověk začne chraptit a trápí ho dráždivý kašel.
 
Potíže s hlasem mohou způsobovat také zánětlivá onemocnění dolních a horních dýchacích cest a jiné nemoci (např. rakovina hrtanu), dráždění kouřem, různé alergeny, cizí předmět, úraz hrtanu aj.
 
 
Pomoc z přírody
Hned při prvním náznaku je podstatné eliminovat možné příčiny chraptění, jako je kouření, pobývání v prašném prostředí, pití alkoholu (sliznici hlasivek více vysušují a dráždí). Důležité je zvýšit příjem tekutin (vhodné jsou teplé nápoje), omezit komunikaci na minimum, aby se hlasivky více nenamáhaly (mluvit potichu, nekřičet, nezpívat), a podpořit ozdravnou kúru přírodními prostředky, které zabraňují vysychání sliznice, zlepšují namáhané hlasivky a usnadňují vykašlávání při různých formách dráždivého kašle.
 
Lišejník islandský (pukléřka islandská, latinsky Cetraria islandica) je keřovitý lišejník zpravidla šedozelené barvy o velikosti nejvíce 10 cm. Jde o symbiotické spojení mikroskopické houby a řasy. Obsahuje specifické látky, které se nenacházejí v jiných rostlinách: „lišejníkové“ polysacharidy a „lišejníkové“ kyseliny (např. protolichesterinovou kyselinu).
 
Obsahové látky mají antibakteriální, protizánětlivé (především místně v ústech a krku) a mírně imunostimulační účinky. Pomáhají při chrapotu a chrání hlasivky. Usnadňují vykašlávání (polysacharidy tvoří slizy, které zředí hleny a zlepšují jejich uvolnění) a působí příznivě i při suchém kašli (slizy chrání sliznice před drážděním).
 
Pokud potíže s hlasem budou přetrvávat déle než dva týdny, případně se zhorší, je nezbytné vyhledat odborníka na nemoci ušní, nosní a krční (ORL).