KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Vitamin C

Na rozdíl od většiny živočichů si člověk neumí vyrobit vitamin C sám, a proto ho musí přijímat v potravě.

Ve vodě rozpustný vitamin C (kyselina L-askorbová) je nejznámější a nejpoužívanější antioxidant.
- Chrání naše cévy i srdce.
- Stimuluje činnost imunitního systému a zvyšuje odolnost organismu proti virovým a bakteriálním infekcím.
- Napomáhá vstřebávání železa, snižuje hladinu cholesterolu, je nezbytný pro obnovu kolagenu, regeneraci dásní, cév, kostí a chrupavek.
- Přispívá k normálnímu energetickému metabolismu i k normální činnosti nervové soustavy
- Dostatečný přísun lidově řečeného céčka zmírňuje průběh chřipky a nachlazení a zkracuje dobu léčby.
 
Nedostatek se projevuje například únavou, náchylností k infekcím, zvýšeným krvácením z dásní, nosu, či poruchou krvetvorby. Kdysi se na kurděje, nemoc z dlouhodobého nedostatku vitaminu C, i umíralo. Dnes je tato nemoc velice vzácná a vyskytuje se jen ve velmi chudých zemích.
 
Přirozeným zdrojem céčka jsou zejména citrusové plody (limetka, citron, grapefruit, pomeranč), šípky, černý rybíz, kiwi, brusinky, paprika, nať petržele, brokolice, listová zelenina…
 
Vitamin C je nutno stále doplňovat nejlépe konzumací čerstvého ovoce a zeleniny. V těle se nehromadí, ale postupně vylučuje močí, z toho důvodu nehrozí žádné předávkování. V zimním období, v době epidemií chřipek a nachlazení, při rekonvalescenci, lidé starší či s oslabenou obranyschopností, po úrazu či operaci, při vyšší fyzické zátěži, nebo pokud kouříte, je potřebné příjem céčka zvýšit. Rozdíl mezi přírodním zdrojem či synteticky vyrobeným vitaminem C v podobě doplňků stravy není takřka žádný. Doplňky stravy mohou být dokonce účinnější, protože postupným uvolňováním vitaminu C ze speciálně formulovaných pelet, které jsou k dostání v lékárnách, se zajistí dostačující zásoba céčka pro organismus na celý den. Důležité je ale dodržovat doporučené dávkování.