KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Život s psoriázou

Kůže pacientů s lupénkou vyžaduje důkladnou péči k zamezení rozvoje zánětlivé reakce a omezení svědění i šupinatění. Jednou z látek, která se úspěšně používá k péči o pokožku psoriatiků, je bílý ichthamol.


Látka ichthamol (ichthamolum, ichtyol) je přírodního původu, jejíž počátek sahá do doby, kdy starý kontinent byl zaplaven mořem. Na jeho dně se usazovaly jemné vrstvy hornin, které se během milionů let změnily z tekuté konzistence na tuhou. Při horotvorných pohybech byly vyvrásněny a vyzvednuty nejen Alpy a další horstva, ale i břidlicové vrstvy, ve kterých se nacházely fosilie mořských živočichů (název ichtyol je odvozen z nálezu zkamenělin rybích ještěrů – ichtyosaurů).
 
Ichthamol je sulfonovaný břidlicový olej tmavočerné barvy. Získává se z bituminózních břidlic s vyšším obsahem organicky vázané síry a má charakteristický „dehtový pach“. Dalším procesem vzniká tmavý a světlý břidlicový olej, který se dál zpracovává. Zatímco pro neutralizaci tmavého ichthamolu se používá amoniak a produkt pak obsahuje jeho nezanedbatelné množství, bílý ichthamol je neutralizován organismu bližšími sodnými ionty a neobsahuje žádnou volnou bázi, která by mohla přispívat k dráždění pokožky. Je také účinnější proti kvasinkám a plísním, které jsou příčinou řady kožních onemocnění a jedním z původců tvorby lupů na pokožce hlavy. Na rozdíl od kamenouhelného dehtu, který se rovněž využívá k léčbě kožních nemocí (zejména chronického ekzému, lupénky), ichthamol má lepší rozpustnost ve vodě, nedráždí, není karcinogenní a nepůsobí senzibilačně.
 
Ichthamol jako směs látek s významnými antibakteriálními a antimykotickými účinkyse používá v koncentraci 2 až 10 % v podobě různých mast, past, šamponů, mycích gelů, masážních a koupelových olejů.
- Účinné látky zlepšují prokrvení kůže a snižují svalové napětí.
- Pomáhají lidem s revmatismem, artritidou, artrózou.
- Dobře působí na zánětlivé reakce různého původu (i na zarudnutí po slunění).
- Potlačují nadměrnou produkci mazu, omezují tvorbu komedonů, snižují svědivost a pomáhají udržet nebo nastolit mikrobiální rovnováhu pokožky.
- Jsou velice dobře tolerovány osobami s různými typy dermatóz, používají se ale také k ošetření omrzlin či proleženin.
 
Psoriasis vulgaris
Lupénka (psoriáza) je chronické kožní onemocnění, které většinou propuká v rané dospělosti a projevuje se výsevem ohraničených červených ložisek se stříbrnými šupinami často v okolí loktů, kolen, dolní části zad, boků i na pokožce hlavy. Někdy se objevuje také na nehtech, dlaních, ploskách nohou, postihuje i vnitřní orgány. Postižená místa mohou svědět, krvácet, případně i hnisat. Jedná se o neinfekční, autoimunitní onemocnění s poruchou rohovatění povrchových vrstev kůže, nemoc tedy není nakažlivá.
 
Na vzniku psoriázy se podílí genetická predispozice, spouštěčem nemoci jsou však často různé vnitřní a vnější faktory (stres, infekční bakteriální a virové choroby, léky, nesprávná životospráva, UV záření, dráždění pokožky nevhodným oblečením a další). Častěji propuká u diabetiků, lidí trpících obezitou nebo třeba vysokým tlakem. K léčbě se využívají například kortikosteroidy, retinoidy, dehty, ichthamol, vitaminy B-komplexu, vitamin D, minerální a stopové prvky (zinek, vápník, jód, hořčík), fototerapie, balneoterapie; nejúspěšnější bývá biologická léčba.
 
Důležité je pokožku dobře promašťovat a zvolit vhodné léčebné kosmetické přípravky na problematickou kůži (např. s obsahem olivového a kokosového oleje, ureou), které zabrání vysoušení, sníží ztráty vody z pokožky a tím zlepší její hydrataci. Jednou z látek, která je dobře tolerována osobami s různými typy dermatóz (lupénka, akné, seborrhoická dermatitida, atopický ekzém aj.), je bílý ichthamol, resp. světlá forma sulfonovaného břidlicového oleje. Při pravidelné péči se zamezí rozvoji zánětlivé reakce, omezí šupinatění a svědění.
 
Neméně podstatné je změnit také stravování a životní styl (preferovat méně tučná a kořeněná jídla, zařadit do jídelníčku ryby, olivový olej, více relaxovat), posilovat imunitní systém, zvolit komfortní oblečení z přírodních materiálů, někdy nezbývá než změnit rovněž povolání.
 
Kožní nemoci spojené se vznikem svědivých nebo zánětlivých ložisek výrazně ovlivňují život nemocného. Citliví jedinci se opakovaně potýkají s psychickými i sociálními problémy. Léčba bývá často zdlouhavá, v případě psoriázy bez možnosti plného uzdravení. Avšak snahou lékařů i nemocných je aspoň mít nemoc pod kontrolou a vhodně zvolenou terapií co nejdéle prodloužit bezpříznakové období. Vývoj v preventivní péči o pokožku psoriatiků pokročil a lze ji dobře ovlivňovat právě vhodnými dermatologickými přípravky.