Inkontinence

Stresová inkontinence postihuje především ženy. V létě je ženské tělo více vystaveno pohledům a samovolný únik moči mimořádně zatěžuje psychiku postižené. Obává se průniku moči na látku, ale i možného zápachu…

Močí se odplavují z těla škodlivé látky. Při naplnění močového měchýře cítíme nutkání na malou stranu. Povolením svěrače odchází moč z těla močovou trubicí, která bývá u žen velice krátká (asi 2,5 až 4 cm). I z tohoto důvodu trpí ženy infekcemi močových cest častěji než muži. Střevní bakterie Escherichia coli se mnohem snadněji dostanou do měchýře, kde mohou vyvolat zánět sliznice močového měchýře (cystitidu).

 

K přenosu bakterií může dojít:

     *zejména při nesprávné intimní hygieně (vytírání konečníku zezadu dopředu)

     *pohlavním stykem

     *nošením nevhodného syntetického a příliš těsného spodního prádla.

 

Hlavním symptomem onemocnění je časté nutkání k močení, pálení nebo řezání při močení, tmavší moč, někdy také zvýšená teplota nebo bolesti zad. Rizikovými faktory jsou u žen těhotenství, menopauza, inkontinence a prochladnutí. Muži trpí více zánětem močové trubice (uretritidou) po nákaze infekčními mikroorganismy (např. chlamydiemi) a ve vyšším věku mívají problém se zvětšením prostaty, která komplikuje průtok moči močovou trubicí.

 

Při potížích s močovými cestami je důležité hodně pít. V raném stádiu se osvědčily přírodní látky, které pomáhají v boji proti usazování bakterií na sliznicích měchýře. Výborně chutnají čaje s obsahem brusinkového extraktu a bylin s močopudnými účinky, jež příznivě působí na močový měchýř a funkci ledvin (např. zlatobýl, ibišek, rozmarýn). Brusinky jsou zdrojem vitaminů, minerálů, organických kyselin a flavonoidů, díky kterým mají silné antioxidační účinky a pomáhají chránit organismus před škodlivými účinky volných radikálů. Když nemoc propukne v plné síle, brusinkový čaj už nepomůže a je nezbytné vyhledat pomoc lékaře. Pravděpodobně budou nutná antibiotika, aby se ulevilo od potíží a zabránilo proniknutí bakterií do ledvin.

 

Problémy s únikem moči

Pokud jsme zdraví, k vyprazdňování měchýře dochází na základě naší vůle a potřeby. Svěrač (prstenec svaloviny na konci močového měchýře) máme pod kontrolou, jsme schopni udržet moč určitou dobu i při nutkání na malou stranu. V některých případech však tuto moc ztrácíme a dochází k nechtěnému, samovolnému úniku moči.

 

Při stresové inkontinenci stačí vyvinout nějaký menší tlak na břišní dutinu, třeba kýchnutí, hlasitý smích, zvednutí dítěte do náruče a pár kapek je venku… Stává se to hlavně těhotným a ženám po porodu nebo v menopauze z důvodu ochabnutí svěrače a svalů pánevního dna. Ochablé svalstvo je potřeba posílit vhodnými cviky, aby se problém neprohloubil natolik, že prakticky jediným řešením bude operace. Cvičením a úpravou životosprávy lze počáteční potíže úspěšně řešit. V současné době se provádějí i některé šetrné operační zákroky.

 

Při urgentní inkontinenci přichází náhlá potřeba okamžitě vyprázdnit měchýř. Pokud se tak nestane, člověk moč neudrží. Příčinou urgentní inkontinence může být recidiva infekce močových cest, diabetes aj. Tento druh potíží se léčí většinou medikamenty.

 

S inkontinencí se potýká řada starších lidí. Pomočováním trpí i mnoho pacientů po vážných úrazech, operacích nebo prodělané závažné nemoci. Neovládatelný únik moči znesnadňuje život společenský a zatěžuje pacienta fyzicky i psychicky. Jde o velice choulostivou, intimní záležitost, není ale dobré zůstávat sám s tímto problémem a trápit se. Konzultace s urologem, gynekologem a následná rehabilitační cvičení nebo včasný operační zákrok mohou ulevit případně zcela odstranit potíže s nechtěným únikem moči.