KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Menopauza neznamená konec intimity

Délka života žen se stále prodlužuje, v současnosti prožijí v průměru třetinu života v postmenopausálním období. V období před menopauzou a v jejím průběhu dochází v organismu ženy k významným hormonálním změnám, které ovlivňují její život.

Snižuje se produkce a hladina ženských pohlavních hormonů, především estrogenů, které jsou nezbytné pro řadu funkcí ženského organismu. Vaginální oblast je obzvlášť citlivá na snížení hladiny estrogenu. Následkem toho dochází mimo jiné i k postupné atrofii vaginálního epitelu a nedostatečnému zvlhčování sliznice pohlavních orgánů, což se projevuje lokálním svěděním a bolestivostí při pohlavním styku. Ženy jsou pak také více náchylné k různým vaginálním infekcím, mívají potíže při močení, časté nutkání na malou stranu, nebo i problémy s inkontinencí. To je pak často příčinou potíží při pohlavním styku, a dokonce také sníženého libida.
 
Podobné obtíže však mohou řešit i mladší ženy, pokud mají z nějaké příčiny (např. po chirurgickém zákroku v oblasti pohlavních orgánů) sníženou produkci pohlavních hormonů. Atrofie a suchost vaginálního epitelu může trápit rovněž ženy po chemoterapii a radioterapii nádorových onemocnění.
 
Dalším negativním důsledkem nedostatku estrogenu a tím snížené obnovy vrchních buněk vaginálního epitelu je snížení dostupnosti glukózy, která je normálně přátelskými baktériemi mléčného kvašení (laktobacily) přeměňována na kyselinu mléčnou. Tím je udržováno vaginální prostředí mírně kyselé (přibližně pH 4). To je nezbytné pro zabránění infekcím kvasinkami a jinými patogenními mikroorganismy. Je-li glukózy méně, produkce kyseliny mléčné je nižší, pH méně kyselé a nebezpečí infekcí se zvyšuje.
Diskrétní řešení
Problémy spojené se sníženou produkcí hormonů se často řeší podáváním ženských hormonů (hormonální substituční terapie, často se užívá zkratka HRT z anglického Hormonal Replacement Therapy) v podobě tablet, náplastí, gelů či v jiných formách. K vedlejším účinkům této léčby náleží především zvýšení rizika nádorových onemocnění ženských pohlavních orgánů u disponovaných osob.
 
Jak prokázaly klinické studie, velmi vhodným prostředkem k podpoře řešení potíží v období menopauzy, ale i po chemoterapii některých nádorů (přičemž riziko vedlejších účinků je minimální) jsou vaginální přípravky s obsahem kyseliny hyaluronové.
 
Hyaluronová kyselina
Hyaluronic Acid (HA) je přirozený polysacharid, vyskytující se v organismu jako sůl, hyaluronan sodný. Má schopnost vázat velké množství vody (až tisícinásobek své hmotnosti) a zadržovat ji na potřebných místech těla. Tvoří například základ očního sklivce, má důležitou funkci v kloubech, udržuje potřebnou hydrataci kůže a sliznic.
 
Při podání na povrch kůže a sliznic zde vytváří prodyšnou hydratační vrstvu. Napomáhá průniku vody, ale i řady biologicky aktivních látek do kůže. Její nízkomolekulární forma se může vstřebávat do vrchních vrstev kůže a sliznic a zde napomáhá mimo jiné udržet dostatečné množství vody. Přispívá také k hydrataci, regeneraci a obnově funkce vaginálního epitelu.
 
Vaginální přípravky
Aplikace vaginálních přípravků ve formě gelu má několik výhod. Gel obsahuje dostatečné množství vody pro přímé zvlhčení sliznice i pro její vstřebání do hlubších vrstev vaginálního epitelu. Její vstřebávání a udržení v epitelu ještě zvyšuje kyselina hyaluronová.
 
Další důležitou složkou vaginálních přípravků je kyselina mléčná. Protože snížená produkce estrogenu vede k její nedostatečné tvorbě ve vaginálním prostředí přirozenou cestou, je vhodné ji doplňovat formou vaginálních přípravků a tím bránit růstu nežádoucích patogenních mikroorganismů a vzniku infekcí.
 
Pro některé ženy, resp. v některých situacích, může být komfortnější podání kyseliny hyaluronové formou vaginálních čípků, ze kterých se účinná látka uvolní při tání čípku a působí pak stejně jako při použití gelu. Čípky jsou jednodušší pro aplikaci a skladnější např. na cestách.