KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Infekce močových cest

Infekce močových cest občas trápí ženy i muže. Většinou se jedná o záněty močového měchýře. Ženy jsou těmito problémy postihovány častěji, protože ženská močová trubice je velice krátká, a proto se bakterie snadněji dostanou do močového měchýře.

V případě mužů sem patří i záněty například prostaty nebo předkožky. Pokud se tato onemocnění podcení, hrozí zánět ledvin, který je velmi nebezpečný. Rizikovými faktory jsou u žen těhotenství, menopauza, inkontinence a chlad, u mužů pak prostatické potíže a prochladnutí. Ke vzniku a rozvoji onemocnění nepochybně přispívá i stres nebo snížená obranyschopnost. Určitou predispozici k infekcím močových cest mají lidé trpící cukrovkou.
Při opakujících se zánětech močového měchýře může hrát také velkou roli dráždivá strava. Není vhodná konzumace jídel, která obsahují velké množství cukru, protože cukr podporuje množení bakterií v močovém ústrojí. Rovněž látky jako kofein, alkohol nebo nikotin dráždí močový měchýř. Důležitý je dostatečný příjem tekutin, protože je nutné, aby močové cesty byly neustále „vymývány“ a „oplachovány“. Při nedostatečném příjmu tekutin mají bakterie v močovém ústrojí ideální podmínky k tomu, aby se množily. Navíc při nedostatečném příjmu tekutin je moč koncentrovaná a také podstatně více dráždivá a pálivá.

Příznaky zánětu
Jestliže pocítíte drobné pálení při močení, v raném stadiu se obejdete i bez antibiotik. Důležitý je pitný režim doplněný o brusinkové přípravky. Pokud příznaky do dvou dnů neodezní a zánět se projeví, je nutná osobní návštěva lékaře, aby se zamezilo závažnému onemocnění ledvin, nebo aby zánět nepřešel do chronické formy. Protože pak jeho léčba trvá mnohem déle a bývá i obtížnější.
Záněty močových cest se projevují především řezáním při močení, pálením, někdy mohou zánět doprovázet i zvýšené teploty, bolesti v zádech nebo zvracení. Když se ovšem infekce rozvine do stadia zánětu s pálením a řezáním při močení, vyhledejte pomoc lékaře, který předepíše antibiotika. Léčba antibiotiky někdy vyžaduje určitý čas, než zabere, proto je vhodné léčebnou kúru podpořit správnou životosprávou, dodržováním potřebného pitného režimu a také disciplinovaností pacienta. Měl by se především vyvarovat prochladnutí.

Brusinky
Důležité je pití dostatečného množství čisté vody bez bublinek nebo lépe neslazeného urologického čaje (více než 2 litry denně). Nejvhodnější je čaj s obsahem extraktu z plodů klikvy velkoplodé, lidově nazývaných kanadské nebo americké brusinky. Čaj může být užíván dlouhodobě a jeho preventivní pití může pomáhat předcházet opakovaným onemocněním močového ústrojí. Kanadské brusinky obsahují látky, které působí proti usazování bakterií na stěnách močového měchýře a zároveň mají i přímé protibakteriální účinky. Podle některých výzkumů pomáhají brusinky odstraňovat i bakterie z dutiny ústní nebo působí také proti usazování bakterie Helicobacter pylori v žaludeční sliznici, která bývá příčinou žaludečních vředů.
Kontrolu správné činnosti močového ústrojí je dobré podpořit také doplňky stravy, které obsahují brusinky. Kanadské brusinky mají vysoký obsah přírodních minerálů, vitaminů, stopových prvků, organických kyselin a vlákniny. Všechny tyto přípravky jsou vhodné také při inkontinenci, protože brusinkový extrakt zpomaluje rozklad vyloučené moči a zabraňuje tak vzniku nežádoucího zápachu. Příznivý vliv mají rovněž na průběh menstruace.

Manosa
Manosa je sacharid (přesněji monosacharid), patří tedy mezi jednoduché cukry, jako například glukóza, ale velmi se odlišuje svým chováním v lidském těle. Pro její využití v prevenci a podpoře léčby infekcí močových cest je důležité, že se po požití v organismu nepřeměňuje (nemetabolizuje) a je rychle (většina podaného množství během 30 až 60 minut) vylučována ledvinami do močových cest.
V močovém měchýři se potom váže na povrch přítomných bakterií a znemožňuje tím jejich „usazování“ (uchycení) na epitelu močových cest. Bakterie jsou tedy vyloučeny močí z organismu a nemohou způsobovat infekční onemocnění. Tímto svým mechanismem se manosa doplňuje s účinkem extraktu kanadských brusinek (v nich obsažené proanthocyanidiny (PAC) působí podobně). Už 2 gramy manosy denně mají účinek srovnatelný s některými antibiotiky.

Medvědice  
Medvědice lékařská (Arctostaphylos uva-ursi) je rostlina používaná v tradiční evropské medicíně pro léčbu infekcí močových cest. Je to asi 20 cm vysoký keřík s tmavě zelenými, kožovitými listy a červenými plody, podobnými brusince. Roste především v severní Evropě a na Sibiři, u nás je poměrně vzácná. Jako rostlinná droga se používá sušený list. Hlavními účinnými látkami jsou fenolické glykosidy arbutin a methylarbutin a řada různých tříslovin. Působí především přímo proti původcům infekcí, přispívají ale také ke snížení kyselosti moči a tím zabraňují vzniku, či dokonce napomáhají rozpouštění močových kamenů a jiných usazenin v močových cestách. Navíc zamezují zadržování nadbytečné vody v těle.
Ke zdraví močových cest přispívají i některé další bylinky s šetrnými dezinfekčními účinky, např. list břízy, kopřiva, přeslička, nebo šípek, který má navíc i vysoký obsah přírodního vitaminu C.