KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Jak posílit organismus dítěte

K posílení obranyschopnosti a ochraně před nemocemi přispívá pohyb na čerstvém vzduchu každý den, za každého počasí.

Organismus dětí si ještě nevytvořil dostatečnou imunitu, proto na ně působí větší množství virů a onemocní častěji než dospělí. Paradoxně každé překonané běžné infekční onemocnění imunitu dítěte posiluje a s přibývajícím věkem se stává vůči určité skupině virů odolnější. Přesto se respiračním chorobám, postihujícím horní i dolní dýchací cesty, nelze zcela vyhnout ani v dospělém věku.„Imunitu, schopnost organismu bránit se proti škodlivým vnějším látkám a mikroorganismům pronikajícím do našeho těla, máme jednak danou dědičně (přirozená imunita), očkováním nebo překonáním běžných infekcí ji vytváříme (získaná imunita).“

Základem je strava
Na odolnost obranného systému má velký vliv strava. Nejen kvalitou, ale i výběrem a skladbou jídelníčku. Nejlepší je úplně vynechat uzeniny, tučná a smažená jídla, naopak denně by neměla chybět na stole čerstvá zelenina a ovoce. A dospělí by měli jít dětem příkladem.
Dětský organismus má vyšší potřebu přijímat tekutiny než tělo dospělého, a proto se nesmí zapomínat na dostatečný pitný režim s přihlédnutím k věku a hmotnosti (ale také k okolnostem, jestli je horko, zda dítě sportuje, nebo je třeba nemocné). K pití se hodí čistá neperlivá voda, 100% ovocné šťávy ředěné vodou, neslazené ovocné čaje, které v případě nutnosti lze osladit medem nebo ovocnou šťávou. Dětem lze podávat i ředěné 100% džusy, nebo dětské čaje s extraktem bylin, které posilují obranyschopnost, zejména horní cesty dýchací. Jsou vhodné hlavně v období zvýšeného rizika chřipky a nachlazení.

Dobrý spánek a otužování
Imunitu oslabuje nezdravé životní prostředí, ve kterém dítě žije (smog z továren, kouř z cigaret), psychický stres a únava, jako i nadměrné užívání antibiotik. Dítě potřebuje dostatečně dlouho odpočívat a klidně spát v dobře vyvětrané místnosti s potřebnou vlhkostí, aby se nevysušovala sliznice. Podrážděná, suchá nosní sliznice je náchylnější k rozvoji infekce.
K posílení obranyschopnosti a ochraně před nemocemi přispívá pohyb - procházka či sportování na čerstvém vzduchu každý den. Je dobré zvolit přiměřené oblečení dle počasí, aby se dítě zbytečně nepotilo a nesvlékalo, a nevystavovalo se riziku nachladnutí. K otužování těla přispěje také krátké sprchování ve vlažné vodě na závěr mytí a pobyt v místnosti s teplotou do 22 stupňů Celsia. Odolnost organismu posiluje i pravidelné saunování, přičemž děti starší tří let mohou pobývat v sauně přibližně 5 minut při teplotě kolem 60 stupňů Celsia. Ideální je samozřejmě domácí sauna, existují ale také veřejné sauny přizpůsobené potřebám rodiny s dětmi.

Přírodní produkty
V době epidemií chřipek a nachlazení je možné podpořit imunitu dítěte přírodními produkty. V lékárnách je k dostání řada vitaminových a jiných přípravků v podobě lákavých barevných pastilek, čajů, sirupů, želatinových či cucavých tablet, někdy i s dárkem uvnitř balení. Pomáhají posílit obranyschopnost, ředit hleny, mírnit dráždivý kašel, potlačovat bolest v krku, uvolňovat ucpaný či od rýmy podrážděný nos. Účinek léčivých rostlin sice není vždy okamžitý, lze je ale užívat dlouhodobě (už jako prevenci). Potřebné informace o složení a dávkování zjistíte v lékárně a na obalu či v příbalových letácích přípravku.
K oblíbeným bylinám v dětských přípravcích patří extrakt z listů jitrocele kopinatého. Má výborné chuťové vlastnosti a jeho účinků proti kašli využívali již antičtí lékaři. Jitrocel usnadňuje odkašlávání při chronických zánětech průdušek, astmatu a dalších chorobách dýchacích cest. Silice mateřídoušky zas mírní dráždivý kašel a uvolňuje hleny.