Nemoci
Minimum o pohybovém aparátu
Trápí vás často bolestivá záda? K pochopení některých náhle vzniklých či déletrvajících potíží je dobré zopakovat si základní minimum o pohybovém aparátu.
PÁTEŘ
Páteř je základem skeletu a skládá se z kostěných obratlů, které jsou spojené silnými a pružnými meziobratlovými ploténkami. Při opotřebení nebo nadměrném zatížení, např. při zvedání těžkých předmětů, může vnější obal ploténky pod náporem tlaku prasknout a měkké dřeňové jádro se dostane mimo ploténku do páteřního kanálu, v němž je uložena mícha a nervové kořeny. Vyhřezlá část tlačí na kořen nervu a způsobuje ostrou bolest.
Ploténky společně s vazy a svaly zabezpečují pružnost a pohyblivost páteře, přičemž nejpružnější a značně namáhaná bývá krční páteř. Hrudní část je nejstabilnější a napomáhá procesu dýchání. Díky sedavému zaměstnání dochází často ke svalové nerovnováze v oblasti hrudní páteře a tato nerovnováha se může projevit potížemi s dýcháním či bolestí na hrudi připomínající až infarkt. Nejpostiženější bývá bederní část páteře, která je nejvíce zatížená.
KLOUBY
Klouby spojují kosti a umožňují jejich pohyb. Jsou pokryty pružnou kloubní chrupavkou, která zmírňuje nárazy a zajišťuje hladký pohyb kloubu. Kloub uzavírá kloubní pouzdro, které je zesíleno vazivovou tkání. Svaly zajišťují pohyb kostí v kloubu, vazy vymezují určitý rozsah pohybu. Při nezvyklé námaze a prudkých pohybech může dojít k vykloubení a natažení vazů, které nepříjemně bolí. Jednotlivé klouby páteře jsou sice méně ohebné, ale společně umožňují širokou škálu pohybů jako např. předklon, otočení, záklon atd.
SVALY
Svaly spolu s vazy zpevňují celou páteř. Při sportu, stěhování nebo jiné neobvyklé a namáhavé činnosti se lehce namohou a bolí. Bolest zad vzniká i při déletrvajícím psychickém vypětí. Svalová vlákna, která se při pohybu napínají a stahují, zůstávají ve vypjatých stresových situacích podél páteře a zejména v krční části napnuté a způsobují bolest.
Ztuhlé svaly se musí uvolnit. Preventivně je dobré tyto svaly protahovat, protože mají tendenci se zkracovat a způsobovat potíže.
Naopak svaly, které zajišťují pohyb dolních a horních končetin, rychle ochabují a musí se vhodným cvičením posilovat.
MASÁŽ
- K obnovení pohyblivosti páteře a uvolnění blokády pomáhají různé mobilizační a manipulační techniky, které provádí zkušený rehabilitační pracovník.
- Bolest zad při svalovém napětí zmírňuje dobře provedená masáž. K uvolnění svalů, kloubů a šlach se používají balzámy či masti s obsahem mentolu a kafru, které svým dráždivým účinkem na kůži zvyšují prokrvení postižené oblasti a uvolňují napnuté svaly.
- K promasírování bolestivých svalů a drobných kloubů či šlach na rukou a nohou se hodí také masti s vybranými extrakty léčivých bylin (např. arnika, kostival), které celkově příznivě působí na povrchu i těsně pod povrchem kůže.
- Při akutní bolesti není vhodné záda procvičovat, ale nechat je pár dní v klidu a teple. Je dobré vyhýbat se průvanu a studeným zábalům! Chlad má tendenci svalová vlákna napínat a snižuje se i prokrvení postižené části. Studené obklady se proto hodí na otoky, záněty či pohmožděniny.