Nemoci
Křečové žíly
Jen málokteré ženě je od přírody dopřáno mít krásné, štíhlé a dlouhé nohy. Avšak i tyhle laní nohy, má-li to žena v rodině, mohou trpět vadou krásy a pocitem těžkých a bolestivých nohou.
Viditelné tmavomodré řečiště rozšířených žil uložených pod kůží trápí po estetické stránce hlavně ženy. Křečové žíly jsou však spojené i se vznikem vážnějších zdravotních komplikací, jako je např. bércový vřed nebo trombóza povrchových či hluboko uložených žil (ucpání žil krevní sraženinou).
Žilní městky (křečové žíly, varixy) se vyklenují především na dolních končetinách, kde kvůli zeslabeným a rozšířeným chlopním a nepevnosti žilních stěn se krev hromadí v cévách a tkáních. Za vznik nepěkných, zvlněných, na povrch vystupujících žil mohou zejména genetické predispozice. Velký vliv má také zaměstnání, při kterém se dlouho stojí nebo sedí, opakovaná těhotenství, ale i věk a obezita. Něžné pohlaví přitom trpí varixy častěji než muži.
Viditelné rozšířené žíly na nohách bez dalších zdravotních problémů jsou kosmetickou vadou, kterou lze šikovně zamaskovat oblečením. Běžně se však provádějí menší zákroky, které nevyžadují hospitalizaci a člověka většinou neomezují ani v jeho práci.
Symptomy onemocnění
K prvním příznakům patří viditelné rozšířené žilky na nohou, tzv. metličky, mikrovarixy. Časem člověk cítí únavu po dlouhém stání nebo namáhavé práci, má pocit těžkých a bolestivých nohou, po dlouhém sezení jsou oteklé a jakoby „dřevěné“, v noci jej pronásledující křeče či mravenčení v nohou. Později žíly vystupují na povrch, mívají až uzlovitý tvar a mohou být bolestivé při doteku.
Pokud zpozorujete změnu barvy a teploty na kůži, jako je zarudnutí a sálající teplo, výrazný otok nebo bude-li vás trápit silná bolest, kontaktujte raději svého lékaře (mohlo by se jednat o trombózu; v případě uvolnění krevní sraženiny může jít doslova o život).
Trpěl-li někdo z vašich blízkých křečovými žilami, patrně onemocnění povrchového žilního systému postihne i vás. A není výjimkou, že první známky se mohou objevit už v mladém věku. Důležité je proto změnit životní styl, případně i zaměstnání, a více se hýbat (ideální je chůze, plavání, běh na lyžích, jízda na kole). Není dobré zatěžovat žilní stěny kouřením, posilováním, skákáním, zvedáním těžkých předmětů či dlouhým sezením se zkříženýma nohama. Naopak je vhodné mít nohy co nejčastěji ve zvýšené poloze, aby se nehromadila krev v dolních končetinách – vyberte si nastavitelný rošt na spaní, pohodlnou podnožku k sedací soupravě. Žilám neprospívá ani příliš těsné oblečení (kalhoty, podkolenky), bránící cirkulaci krve v nohách, vysoké podpatky, saunování či slunění.
Jak podpořit žilní systém
Strava by měla obsahovat dostatek vlákniny, vitaminů a rutinu. Proto je vhodné zvýšit konzumaci luštěnin, bobulovitého ovoce, citrusových plodů, jablek, česneku, ořechů, semínek i listové zeleniny.
Na základě doporučení lékaře vám při chronické žilní nedostatečnosti mohou prospět elastické punčochy a léky k zmírnění subjektivních potíží a ke zlepšení činnosti žilního systému (venofarmaka), které mohou být syntetického nebo přírodního původu (rostlinné látky rutin, escin, extrakt vilínu, z listů vinné révy aj.).
Při křečových žilách, hemoroidech (rozšířené žilní pleteně v konečníku), popraskaných žilkách, při otékání končetin i častých modřinách mohou pomoct rovněž doplňky stravy s obsahem rostlinných extraktů, které podporují funkčnost žilního systému, zlepšují krevní oběh a zpevňují stěnu cév. Než je zakoupíte, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem. Opatrní by měli být zejména lidé užívající léky na ředění krve, protože některé rostlinné extrakty zvyšují průtok krve v cévách.
Tradičně se pro dobrou cirkulaci krve v cévách a k osvěžení unavených a bolestivých nohou využívají semena kaštanu koňského, které obsahují přibližně až 20 % escinu, jenž napomáhá zpevnit cévy a působí i proti otokům. Kromě toho obsahují bioflavonoidy a antioxidanty. Extrakt z listnatce bodlinatého zlepšuje průtok krve cévami i jemnými kapilárami v dolních končetinách. Jeho hlavní složkou je rutin, velmi účinný flavonoid, který napomáhá ke zlepšení elasticity cévní stěny a snižuje její lomivost. Vysoký obsah rutinu obsahuje i pohanka,ovesná nať, dále třeba lesní plody, citrusové plody, chřest, jablka.
K nejúčinnějším přírodním antioxidantům, které chrání cévy před volnými radikály a udržují integritu žilního systému, patří extrakt ze semínek vinné révy. Ke zlepšení průtoku krve v cévách přispívá i extrakt z listu vilínu virginského nebo nati komonice lékařské.