Nemoci
Krk v jednom ohni
Začervenalé hrdlo a bolestivé polykání jsou charakteristickým znakem při zánětu hltanu, hrtanu či mandlí. Bolest v krku však může signalizovat i jiné onemocnění.
Na záněty horních a dolních dýchacích cest trpíme hlavně v zimních měsících, avšak i v letním období můžeme nastydnout a onemocnět rýmou nebo třeba angínou. Zpozornět bychom měli tehdy, když léčivé ani přírodní přípravky neuleví od obtíží a pobolívání v krku je déletrvající, nebo pokud máme pocit cizího předmětu v krku. Tyto potíže může mít na svědomí alergie, ale i rakovina nebo imunodeficience – vrozená či získaná porucha imunitního systému, která snižuje obranyschopnost těla proti infekcím. Rozhodně je dobré navštívit specialistu v oboru otorinolaryngologie (ušní-nosní-krční) či v oboru alergologie a imunologie. Někdy postačí jen vyhnout se různým alergenům nebo podnětům vyvolávajícím podráždění sliznice v krku, jako je třeba cigaretový kouř, suchý vzduch v místnosti aj.
Bolest v krku způsobují zejména viry, na které antibiotika nezabírají, v případě angíny bakteriálního původu se však antibakteriální léčiva většinou předepisují. Nástup angíny je obvykle velmi rychlý. Zduří se krční uzliny, bolest v krku je palčivá a na mandlích se mohou tvořit bílé čepy. Zánět krčních mandlí může zejména u dětí vyvolat bakterie Streptococcus pyogenes, která je původcem mnoha dalších onemocnění, například kůže. Průběh bakteriální angíny bývá delší s teplotou nad 38 stupňů Celsia a hrdlo je hodně rudé, polykání velmi bolestivé. V tomto případě je lepší vyhledat lékaře, aby se předešlo pozdním komplikacím (např. revmatické horečce).
Úleva od bolesti
Nepříjemné škrábání v krku pomohou zmírnit tablety s obsahem například paracetamolu nebo ibuprofenu, spreje s lokálním anestetikem nebo antibiotikem. Na trhu je také široká škála přípravků s extrakty z léčivých rostlin ve formě cucavých pastilek a tablet, dále sirupů, kloktadel či sprejů, které uleví od bolesti a zpomalí průběh zánětlivých procesů v ústní dutině a hltanu. O účincích bylinek je dobré se poradit s lékárníkem, protože některé léčivé rostliny nejsou vhodné pro děti a těhotné či kojící ženy.
Při prvních příznacích nachlazení, kašli a bolesti v krku lze také zvýšit příjem vitaminu C až na 500 mg denně (nejlépe ve formě čerstvé zeleniny a ovoce s vysokým obsahem vitaminu C, případně lze zvolit doplňky stravy s postupným uvolňováním vitaminu C; nepotřebné množství organismus vyloučí potem a močí). Jde o velice silný antioxidant, který chrání buňky před škodlivými volnými radikály, podporuje imunitní systém, v době nachlazení zmírňuje a urychluje průběh nemoci a snižuje i pocit únavy a vyčerpání.
Bylinková lékárna
K pití i ke kloktání se hodí odvar z listů šalvěje nebo z květů heřmánku. Účinné látky působí protizánětlivě a dezinfekčně. K výplachům při zánětech v ústní dutině a krku se používá také odvar z listů jitrocele.
Při suchém kašli a bolestech v krku pomáhá čaj z proskurníkového kořene, který má antibakteriální účinky. Vhodným pomocníkem při nachlazení a nevolnosti je čaj ze zázvorového kořene. Tento rozvětvený oddenek podobně jako šípek obsahuje látky, které podporují imunitní systém.
Při zánětech horních cest dýchacích a chrapotu pomůže lišejník islandský. Lepší odkašlávání usnadňuje sléz lesní či lékořice, která napomáhá i rozpouštění hlenů a zklidňuje podrážděné sliznice. Kořen lékořice a třapatky nachové (známější pod názvem echinacea) pomáhají posilovat obranyschopnost organismu. Podobné účinky má i šťáva z listů aloe vera a rakytníkový olej.
Jako rychlou pomoc při náhlém škrábání v krku můžeme zkusit osvědčené praktiky:
* Zapařující obklad na krk, tzv. Priessnitzův zábal, který se užívá k lokálnímu prokrvení a zahřátí. Kus mokré látky na krku (kapesník, menší ručník namočený ve vlažné vodě a dobře vyždímaný) se překryje suchou látkou (šálou, ručníkem) a nechá působit aspoň hodinu. Ti, kteří trpí bolením v krku častěji, mají se zábaly větší zkušenosti a užívají je opakovaně.
* Teplou česnečku, která nejen zasytí, ale spolu s čaji doplní i chybějící tekutinu (tekutina přispívá k ředění hlenu v dýchacích cestách), podpoří pocení (při kterém se dostávají z těla ven škodlivé látky) a současně díky obsahu česneku posilní také imunitu.
Česnek je účinným antioxidantem a mluví se o něm jako o přírodním antibiotiku. Obsahuje silice (sirnatý alliin se po žvýkání nebo rozdrcení mění v těle na allicin, který účinně působí na bakterie a je odpovědný i za charakteristický zápach), cukry, bílkoviny, vitaminy, minerály a další látky. Pokud vám česnek nezpůsobuje žaludeční potíže a snesete jeho ostrou chuť i pronikavou vůni, místo polévky můžete rozžvýkat dva až tři stroužky česneku.