Máte cukrovku? Kontrolujte nohy!

Nebezpečí syndromu diabetické nohy vězí ve snížené schopnosti vnímat bolest. Nemocní často přehlédnou i vážnější poranění, přes která se snadno dostává do těla infekce.

Jednou z vážných komplikací cukrovky je nezánětlivé onemocnění nervových vláken – neuropatie, která postihuje až padesát procent diabetiků. Nejčastěji jsou postiženy dolní končetiny. K hlavním symptomům diabetické nohy patří brnění, pálení, bodavá bolest, snížená citlivost na dotek i bolest. V důsledku postižení nervů a chorobných změn v cévním systému, které vedou k špatnému prokrvení a pocitu chladných nohou, jsou diabetici více ohroženi vznikem špatně se hojících vředů na nohách nebo gangrénou (odumíráním tkáně), nejčastěji na prstech nohy. Každé neléčené poranění se tak stává další hrozbou vážných komplikací, která v nejtěžších případech mohou končit až amputací nohy. Proto se vyplatí věnovat nohám pozornost a kontrolovat změny na kůži i mezi prsty každý den.
 
Co se doporučuje
 
  1. Pravidelně navštěvovat lékaře a dodržovat jeho pokyny, užívat pravidelně léky.
  2. Informovat svého lékaře včas o všech změnách na kůži a nohou (otlaky, odřeniny, ranky, plísně). Včasná diagnóza diabetické nohy a léčba mohou zabránit vážným komplikacím.
  3. Sledovat stav hladiny cukru v krvi, dodržovat dietetická opatření a zařadit do života vhodné pohybové aktivity k udržení tělesné hmotnosti.
  4. Omezit alkohol a nekouřit.
  5. Nepoužívat horkou lázeň, vyvarovat se horka a mrazu.
  6. Nechodit naboso, vybírat si vhodné bavlněné ponožky bez gumičky a speciální diabetickou obuv uzavřeného střihu, aby se předešlo otlakům a poraněním (i vniknutí nějakého kamínku do obuvi).
  7. V případě drobného zranění ranku vydenzifikovat a zvolit přípravky na vlhké hojení rány. Účinkují proti bakteriím a jiným choroboplodným zárodkům, zároveň iniciují rychlejší vznik granulační tkáně (obnovu poškozených tkání) a epitelizaci (zarůstání rány).
  8. Věnovat velkou pozornost hygieně – umývat nohy ve vlažné vodě aspoň jedenkrát denně, nejlépe speciálním mycím gelem s antibakteriálními a protiplísňovými látkami, které napomáhají odstranit nežádoucí mikroorganismy z povrchu kůže. Koupel nohou by měla být rychlá, aby nedošlo k rozmáčení pokožky.
  9. Po umytí nohy důkladně osušit bez drhnutí a natřít hydratačním krémem nebo tělovým mlékem, aby nedocházelo k vysušování a praskání pokožky (riziko infekce a plísňových onemocnění). Prostor mezi prsty by měl zůstat suchý, bez krému.
  10. Pravidelně provádět pedikúru bez použití ostrých nástrojů (nehty pilníkovat rovně, k odstranění ztvrdlé kůže na patách používat pemzu nebo kosmetické přípravky na rozpraskané paty, které rozpouští zrohovatělou vrstvu kůže a zamezují vzniku prasklin kůže). Při zhoršeném zraku či citlivosti nohou je lepší svěřit se do péče zkušené pedikérky, která provádí tzv. suchou pedikúru.
  11. Kromě každodenní péči je dobré nechat si zkontrolovat nohy diabetologem nebo podiatrem a jednou ročně podstoupit vyšetření neuropatie (postižení nervů) a angiopatie (postižení cév).
 
  
Na regulaci množství cukru v krvi se podílí hlavně hormon inzulin, který je uvolňován do krve ze slinivky břišní (pankreas). Inzulin umožňuje přesun cukru z krve do buněk, které tak získávají potřebnou energii. U zdravého člověka je množství cukru v krvi (glykemie) za normálních podmínek udržováno ve velmi úzkém rozmezí, a to jak po jídle, tak i nalačno. Nedostatečný účinek hormonu inzulinu vede ke vzniku cukrovky. Při onemocnění dochází ke zhoršenému vstupu krevního cukru do buněk, ty pak trpí nedostatkem energie, přitom hladina cukru v krvi stoupá. Hyperglykemie (dlouhotrvající nadbytek cukru v krvi) je hlavní příčinou akutních i pozdních komplikací diabetu, které způsobují pacientovi vážné zdravotní problémy.