Bolestivá záda

Takřka každého člověka postihnou aspoň jednou za život bolesti zad, nejčastěji v bederní části páteře. Akutní bolest většinou za pár dnů ustoupí, některé potíže se ale vyvíjejí, vracejí se a bolest se stává chronickou.

Pokud chceme předcházet funkčním poruchám, musíme o svou pohybovou soustavu pečovat od mládí. Páteř zpevňují vazy a svaly, které mají tendenci ochabovat, a tím i omezují rozsah našich pohybů. Základem prevence je proto udržovat správnou funkci svalů (i správné držení těla) pomocí pravidelného, systematického cvičení alespoň dvakrát týdně. Posilujeme mezilopatkové, břišní a hýžďové svaly, k cvičení se mohou přidat vytrvalostní, dlouhodobé sporty s méně intenzivním zatížením, jako je cyklistika, běh na lyžích, ideální pro osoby starší nebo s nadváhou je chůze s holemi, tzv. nordic walking, při němž se do pohybu zapojuje až 90 % všech svalů a kloubů.  
 
Problémy s páteří mívají lidé, kteří nosí nebo nesprávně zvedají těžký náklad, vykonávají činnost v nepřirozené, jednotvárné poloze, například zubaři, profesionální řidiči aj. V současné době bohužel většina pracujících má sedavé zaměstnání, které zatěžuje záda a přispívá k uvolnění břišních svalů, navíc namáhá také krční páteř. Největší zátěž nese bederní část páteře, která bývá nejpostiženější.
 
* Vadné držení těla, obezita, zranění, degenerativní, infekční a jiná onemocnění, stres, sedavé zaměstnání, těhotenství, přetěžování při sportu, neopatrné pohyby či zvedání těžkých břemen – to vše může vyvolat bolesti zad. Často si náhlou bolest v dolní části páteře přivodíme namožením svalů při nezvyklé nebo namáhavé činnosti jako je třeba stěhování nábytku. Mnohem ostřejší a déletrvající bolest způsobí výhřez meziobratlové ploténky, kdy vyhřezlá část tlačí na nerv. Další příčinou nepříjemné bolesti může být vyklouznutí obratlů z kloubového spojení.

 
Úleva od bolesti
Pokud nás postihne náhlá, akutní bolest zad, obvykle nás nutí zůstat v poloze, která ulevuje postižené části. Není dobré záda násilím procvičovat, nejlepší je zabalit se do teplé přikrývky, lehnout si na bok s koleny mírně pokrčenými a nechat volný průběh procesu uzdravování. V případě potíží s krční páteří jsou vhodné teplé zábaly, které prokrví a uvolní svaly. Bolest zmírní i vhodná analgetika, nicméně samotný problém nevyřeší. Klid by měl bolavým zádům pomoct a akutní problém by měl odeznít do několika dnů.
 
Při léčbě chorob pohybového aparátu se dlouhá staletí využívá akupunktura, která pomáhá zejména u bolestí chronického charakteru. Jde o osvědčenou čínskou léčebnou metodu, při které se vpichují jehličky do určitých akupunkturních bodů (umístněných na tzv. drahách energie).
 
Podstatou myoskeletální (manuální) medicíny je uvolnění blokády a obnovení pohyblivosti páteře, kloubů i svalů pomocí zručného terapeuta, který provádí různé mobilizační a manipulační techniky. Když se klouby a svaly mohou volně hýbat a nic je nesvírá, bolest začne ustupovat.
 
Další možností úlevy od bolesti zad je klasická ruční masáž (někdy s pomocí masážních pomůcek), která sníží svalové napětí a zvýší prokrvení v postižené oblasti. Existují desítky masážních technik, provádět by je však měl zkušený terapeutický masér. Pravidelné masírování je velice příjemné, relaxační a používá se zejména k prevenci vzniku potíží.
 
Pokud se nám podařilo zbavit akutní bolesti zad, v rámci doléčení nebo při dlouhodobých potížích můžeme bolestivá místa prohřívat teplými obklady. Účinné jsou i masti a balzámy s obsahem mentolu a kafru, které zlepšují prokrvení, uvolňují svaly a napomáhají k rychlejší regeneraci namožených svalů, šlach i kloubů.
 
* U sportovců je běžné natažení svalových vláken. Natažený sval bolí, vzniká krevní sraženina, otok, občas se mohou přidat křeče. Někdy může dojít k přetržení šlach nebo utržení vazu v koleni. S klouby mají problémy spíše obézní lidé, kteří je svou hmotností přetěžují.