Pokožka, vlasy, nehty
Vlasy bez lupů
Hlavní příčinou vzniku a rozvoje lupů je porušení rovnováhy mikrobiální flóry pokožky hlavy, následované zpravidla nadprodukcí mazu a svěděním. Jak se účinně bránit proti tvorbě bílých šupinek?
Lupovitost je často považována za lehkou formu kožního onemocnění nazývaného seborrhoická dermatitida. Zatímco se tato nemoc vyskytuje na nejrůznějších místech těla bohatých na mazové žlázy, lupovitost je vázána na část hlavy pokrytou vlasy a její nejbližší okolí. Mezi nejčastější příznaky lupovitosti (pityriasis capitis) patří nadměrné odlupování malých šupinek staré kůže a svědění.
Co je příčinou vzniku lupů?
Historie diagnostiky a snah o léčbu seborrhoické dermatitidy a lupovitosti začala v 19. století. V roce 1873 byl poprvé z šupinatých ložisek na kůži izolován mikroorganismus Pityrosporum ovale (přesněji se jedná o formu kvasinky Malassezia furfur) a o rok později byla zjištěna souvislost výskytu tohoto mikroorganismu se šupinatou dermatózou ve kštici. V roce 1904 byla potvrzena domněnka, že přemnožení Pityrosporum ovale je přinejmenším jednou z příčin seborrhoické dermatitidy, a tedy i lupovitosti. Později se objevily i jiné názory, tvorba lupů byla spojována například se zánětlivou reakcí kůže. Dnes se všeobecně předpokládá, že etiologie lupovitosti zahrnuje více možných vnitřních i vnějších faktorů.
- Z vnějších jsou nejvýznamnější: nevhodná a příliš dráždivá vlasová kosmetika, nedostatečné spláchnutí šamponu či kondicionéru z vlasů, studené počasí a suché vnitřní vytápění.
- Z vnitřních jsou to: stres, úzkost a psychické napětí, špatná výživa, chybějící vitaminy a minerály v organismu, zvýšená sekrece mazu (v případě „mastných“ lupů), genetické, imunitní a hormonální faktory.
Nicméně kvasinka Pityrosporum ovale (Malassezia furfur) je stále považována za primární příčinu vzniku lupů. Přemnožené mikroorganismy působí zvýšené štěpení mazu svými enzymy a produkty tohoto štěpení dráždí a působí nadměrně zvýšené dělení buněk vrchní vrstvy pokožky (především v případě „suchých“ lupů). Pityrosporum ovale se vyskytuje i na zdravé kůži, u pacientů se seborrhoickou dermatitidou a lupovitostí je ale její výskyt na postižených místech výrazně vyšší, úměrný míře postižení.
Mastné a suché lupy
To, co vnímáme jako lupy, jsou vlastně mrtvé buňky kůže, které se odlučují v nadměrném množství. Vyskytují se jak na mastné, tak i na suché pokožce hlavy. Podle toho rozlišujeme dva typy lupovitosti:
- tzv. mastné lupy (seborrhoea oleosa; zvýšení sekrece mazu - vlasy se více mastí),
- tzv. suché lupy (seborrhoea sicca; suché šupinky vznikají, když je pokožka hlavy suchá, a padají i při zatřesení hlavou).
Odstranění lupů není snadné. Důležité je upravit životosprávu, doplnit potřebné vitaminy, minerály a používat vhodnou vlasovou kosmetiku.
Už víme, že tvorba lupů má řadu příčin, rozhodující je ale přemnožení kvasinky Pityrosporum ovale. Její likvidace má pro odstranění nebo alespoň omezení potíží spojených s lupovitostí zásadní význam. Proto se jako hlavní účinné složky přípravků proti lupům používají látky různého charakteru, jejichž společnou vlastností jsou antimykotické (protiplísňové, protikvasinkové) účinky.
Z látek syntetických jsou to především klimbazol, oktopirox, pyrithion zinku, sulfid selenu, kyselina undecylenová a undecylenamid. Z přírodních prostředků nejčastěji Tea Tree Oil a některé jiné esenciální oleje nebo ichthamol (ichthyol) a síra.
Tea Tree Oil je čistě přírodní prostředek, esenciální olej keře Melaleuca alternifolia, který působí proti kvasinkám i svědění.
Ichthyol je látka přírodního původu, získává se destilací určitého typu břidlice. Obsahuje velké množství organicky vázané síry. Je efektivní proti kvasinkám, nadměrné tvorbě vrchní vrstvy pokožky a velmi účinně působí proti svědění. Bílý ichthamol je účinný i jako podpůrný prostředek při lupénce (psoriasis) pokožky hlavy a je dobře tolerován také při dlouhodobém používání.
Síra je prvek, minerál a její obsah v zemské kůře je 0,03-0,09 %. Vyskytuje se ve formě různých sloučenin, v dermatologii a kosmetice se využívá především její volná forma. Nachází se v místech bývalých nebo i aktivních vulkánů, případně jako sedimentární ložiska, která v minulosti vznikla činností některých mikroorganismů. Má dezinfekční účinky a působí proti kvasinkám. Omezuje nadměrnou tvorbu kožního mazu a mastných lupů a má příznivý vliv na svědící pokožku hlavy. Ve formě mastí, krémů nebo koupelí se tradičně používá jako součást péče o kůži při psoriáze.
V boji s obtěžujícími a nepříjemnými důsledky zvýšené lupovitosti se vyzbrojte jistou trpělivostí. Lupy po prvním použití vhodného přípravku hned nezmizí, ale omezí se jejich tvorba. Správným a šetrným ošetřením vlasové pokožky časem přispějete k nastolení její mikrobiální rovnováhy.