Vši ve vlasech

Veš dětská ke svému žití potřebuje krev hostitele a dětské kolektivy jsou ideální k transportu cizopasníka z jedné kštice na druhou. Jak se zbavit protivného parazita?

Veš dětská se šíří hlavně přímým stykem, zejména v kolektivech, jako je rodina, předškolní a školní kolektivy, ubytovny, letní prázdninové pobyty apod. V menší míře pak prostřednictvím různých předmětů (hřebenů, kartáčů na vlasy, pokrývek hlavy, ložního prádla). Ačkoli nejvíce postiženy jsou děti, zvláště děvčata s delšími vlasy, při důvěrnějším kontaktu se může veš přenést z dítěte i na dospělého člena rodiny.
 
Všeobecným předpokladem v prevenci před zavšivením je osobní hygiena, především časté mytí hlavy. Napadeny však mohou být i osoby přísně dodržující osobní hygienu. Jedním z důvodů šíření dětského parazita je to, že veš se po čase stává rezistentní vůči mnoha používaným přípravkům a nelze se jí snadno zbavit. Navíc pokud se neodstraní všechny vši a hnidy ve vlasech, tito paraziti se dále množí a rozšiřují. Proto je velmi důležité po týdnu až devíti dnech opakovat odvšivovací proces.
 
Veš dětská (Pediculus humanus capitis) je 2 až 4 milimetry dlouhý parazit. Žije přibližně měsíc od vylíhnutí a denně naklade kolem 5 vajíček. Hnidy jsou pevně přilepené ke kořínkům vlasů.
 
Po týdnu až devíti dnech se z vajíček vylíhnou larvy (nymfy), které podobně jako dospělé vši sají krev hostitele a v místě sání vyvolávají nesnesitelné svědění. Hrozí tak jejich rozškrábání a následná infekce.
 
Prázdné či mrtvé hnidy se velmi špatně odstraňují a odrůstají s vlasem. Jsou už spíše estetickým problémem.
 
Pokud se stane, že ve vlasech dítěte objevíte vši nebo stříbřitá vajíčka (nejvíce se vyskytují v zátylku a za ušima):
*vezměte kus bílého papíru a hřebenem všiváčkem na něj opatrně vykartáčujte odumřelé vši a hnidy z vlasů,
*pak podle pokynů výrobce ošetřete vlasovou část přípravkem na vši (raději aplikujte přípravek na vlasy všem členům domácnosti),
*vyměňte prostěradla, ložní prádlo, ručníky, oblečení a vyperte vše při teplotě minimálně 60 °C,
*pomocí přípravku na vši vyčistěte hřebeny a další předměty, které by mohly být kontaminovány,
*upozorněte na výskyt parazita učitelku nebo vychovatelku, aby se ošetřila vlasová část u všech jedinců v dětském kolektivu.
 
Pokud vyhrajete boj s úmorným nepřítelem, můžete jednou za týden až čtrnáct dnů aplikovat na vlasy šampon s olejem čajovníku australského (TTO), jehož aroma vším nevoní.