KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Jitrocel a kontryhel



Jitrocel kopinatý
(Plantago lanceolata)
Vytrvalá rostlina z čeledi jitrocelovitých je velice známou léčivou bylinou, které se lidově říká také ranocel. Roste na jednom místě i 12 let a občas je nevítaným plevelem. Z přízemní růžice kopinatých listů 10 až 25 cm dlouhých vyrůstá několik pětihranných stvolů, přímých nebo obloukovitě prohnutých, na konci nesoucích klásek – někdy kratší, zašpičatělý a zelenohnědé barvy, někdy válcovitý, delší a světlehnědý (podle stáří). To je květenství jitrocele kopinatého! Jednotlivé květy jsou velmi malé, nenápadné a hnědavé barvy, ale z každého kvítku vyčnívají čtyři nápadné tyčinky na dlouhých bělavých nitkách s bílými až žlutými prašníky – ty milují včely, které si z nich odnášejí pyl. Jitrocel s oblibou spásá dobytek, u kterého příznivě ovlivňuje zdraví a kvalitu mléka. Jitrocel větší má mnohem širší listy a delší válcovitý klas, existuje ale ještě mnoho dalších druhů.
Od června do srpna se sbírají listy jitrocele, které obsahují řadu látek účinných při onemocněních dýchacích cest. Jitrocelový list obsahuje slizové látky, účinný glykosid aukubin, enzymy, třísloviny, kyselinu křemičitou, vitamin C, draslík, vápník a další látky.
Extrakt z listů jitrocele kopinatého využívali už antičtí lékaři proti kašli k uvolnění hlenu a usnadnění odkašlávání. Droga z listů se používá jako antitussikum, mucilaginosum při katarech horních cest dýchacích a zánětlivých onemocněních dutiny ústní a hltanu. Zevně se aplikuje ve formě obkladů a omývání při drobných poraněních a k výplachům při zánětech v ústní dutině a krku.

Kontryhel obecný
(Alchemilla vulgaris)
Vytrvalá bylina z čeledi růžovitých má podobné účinky jako jahodník nebo maliník. V lidovém léčitelství se užívá při žaludečních a střevních katarech a ženských potížích.
Sbírá se kvetoucí nať nebo listy, které obsahují třísloviny, flavonoidy a další látky. Kvůli svým svíravým účinkům jej lidová medicína obecně používá při potížích se zvýšeným krvácením. Užívá se při nepravidelné a bolestivé menstruaci, ke zmírnění klimakterických obtíží, uplatňuje se i při nespecifických průjmech, cukrovce, obezitě či vodnatelnosti. Zevně odvar slouží ke kloktání při zánětech v dutině ústní.
Existuje několik desítek druhů kontryhele (např. kontryhel žlutozelený), svými účinky jsou si však podobné. Najdeme je ve vyšších i nižších polohách, na svazích, vlhkých loukách, pastvinách, mokřinách, u potoků či na okrajích cest.