KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Bylinky na dobrou noc

Každý druhý člověk mívá občas problémy s usínáním, budí se během noci, nebo se probouzí časně ráno s vtíravými myšlenkami, které mu již nedají spát…

Přibližně 10 procent lidí trpí vážnějšími poruchami spánku, v důsledku čeho jsou přes den unavení, apatičtí a trápí je somatické potíže. K vážným patří syndrom spánkové apnoe, kterým trpí desítky lidí, aniž by o tom věděli a přílišnou únavu přes den a ospalost připisují jen chrápání. Při této poruše ovšem přestává člověk několikrát za noc na pár sekund dýchat, což má za následek nedostatečné okysličování organismu, hlavně mozku.
Kvalitní spánek je základní biologickou potřebou organismu, je nezbytný k regeneraci těla i mozku. Potřebná délka spánku je individuální (zhruba šest až osm hodin), důležité je, aby se člověk po probuzení cítil odpočatý a čilý.
 
Během noci se střídají jednotlivé fáze spánkového cyklu (fáze NREM a REM – rapid eye movement neboli rychlé pohyby očí). Je to fáze, kdy se nám zdají sny, a protože k ránu bývá tato fáze mnohem delší, často mluvíme o tom, že „nad ránem jsem měl/a sen…“ (pokud si ho vůbec vybavíme). Když jsme nemocní nebo pod nějakým tlakem, ve stresu, máme potíže s usínáním, snadno nás ve stadiu mělčího spaní probudí jakýkoli rušivý element a nemůžeme znovu usnout. Celý den jsme pak ospalí, vyčerpaní, organismus neměl čas se zregenerovat.
 
Příčin potíží se spaním může být mnoho, například stres v práci, deprese, zdravotní potíže a některé léky, nadměrná konzumace alkoholu, jídla nebo kofeinových nápojů, příliš tvrdá nebo měkká matrace, horko a suchý vzduch v ložnici, lampa veřejného osvětlení před oknem, nebo třeba hluk z ulice a blízkého hudebního baru. Problémy s přerušovaným spánkem a časným probouzením mívají často lidé ve vyšším věku.
 
Pokud problémy s usínáním či buzením během noci přetrvávají delší dobu, je vhodné vyhledat lékaře, protože poruchy spánku mohou indikovat vážnější zdravotní problém. Při lehčích formách nespavosti (insomnie) je lepší místo léků na spaní (hypnotika jsou návyková) sáhnout po osvědčených přípravcích obsahujících bylinky. Ke zklidnění organismu při stavech úzkosti a usnadnění usínání se již od středověku využívají účinky meduňky lékařské (Melissa officinalis), ze které si naši předci připravovali čaj. Účinná látka hypericin z třezalky tečkované (Hypericum perforatum) příznivě působí na psychiku, pomáhá tělu bojovat se strachem, stresem, depresí i s nespavostí. Nutné je však chránit kůži před slunečními paprsky, protože způsobuje přecitlivělost pokožky na světlo (její použití je také vhodné konzultovat s lékařem nebo lékárníkem, pokud užíváte nějaké léky). Rovněž kozlík lékařský (Valeriana officinalis) se celá staletí používá při nervových chorobách, úzkosti, snižuje dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku. Do čajových směsí pro lepší spánek se přidává i chmelová šištice, mučenka nebo třeba levandulový květ.
 
Co můžete udělat pro klidný spánek?
  • Vyměňte starou matraci za anatomickou a ortopedickou, která se přizpůsobí křivkám vašeho těla a uleví i od bolesti zad a kloubů.
  • Dodržujte pravidelný spánkový režim – naučte se chodit spát a vstávat ve stejnou hodinu. Časem zjistíte, kolik hodin spánku potřebujete, abyste se cítili odpočati, a tuto dobu dodržujte.
  • Nekonzumujte před spaním těžká jídla, kofeinové nápoje ani větší množství alkoholu. Alkohol působí na nervový systém, prohlubuje uvolnění svalů v oblasti hrtanu, tím podporuje i chrápání.
  • Před spaním místnost dobře vyvětrejte a udržujte teplotu kolem 18 stupňů.
  • Zatemněte okna a odstraňte z ložnice rušivé přístroje. Naopak některým lidem, kteří mají potíže se spaním kvůli hluku z ulice či od sousedů, může pomáhat elektronický přístroj se zvukovou kulisou, tzv. bílým šumem. Od nepříjemných zvuků a odpoutání se od dotěrných myšlenek pomůže i tichá meditační hudba, zvuk tekoucího potůčku nebo třeba šumění moře.
  • Ke zklidnění organismu a lepšímu spánku můžete zvolit čaje s obsahem bylin, které působí jako přírodní sedativum.