KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Přeslička, zlatobýl, vrbovka

Bylinky, které napomáhají zdraví močových cest a prostaty.

Přeslička rolní (Equisetum arvense) z čeledi přesličkovitých se těšila velké oblibě už ve starověku. Roste často na polích a zahradách jako nežádoucí plevel, má ale mnoho léčivých účinků. Nať přesličky rolní působí močopudně a prospívá zdraví dolních močových cest. V lidovém léčitelství se používá při zánětech močových cest, prostaty, jater či při ledvinovém písku (nedoporučuje se při onemocnění srdce a ledvin, spojených s otoky).
 
Přeslička je bohatým zdrojem kyseliny křemičité, obsahuje flavonoidy, saponin, hořčiny aj. (Pozor na záměnu s přesličkou bahenní, která obsahuje více alkaloidu a považuje se za mírně jedovatou). Podílí se na remineralizaci a antidegeneraci buněk, působí tak příznivě na stav pokožky, vlasů a nehtů i na zdraví a sílu kostí a kloubů. Prospívá také kardiovaskulárnímu systému (pružnost cév). Zevně se používá odvar na drobné, špatně se hojící poranění.
 
 
Zlatobýl obecný (Solidago virgaurea) z čeledi hvězdnicovitých je vytrvalá, asi metr vysoká rostlina se žlutým květenstvím, které zdobí na konci léta slunné keřnaté stráně, skály a paseky. U nás víc zdomácněl a pěstuje se na okrasu zlatobýl kanadský, známý je i zlatobýl obrovský, který dorůstá do výšky dvou metrů. V lidovém léčitelství se využívá hlavně zlatobýl obecný, nazývaný také jako celík (ve smyslu zpevnit, upevnit zdraví).
 
Kvetoucí nať obsahuje silici, třísloviny, hořčiny, saponinové glykosidy, flavonoidy aj. Droga se používá ve formě nálevu jako močopudný prostředek. V lidovém léčitelství se zlatobýl používal jako pomocník proti močovým kamenům a písku, při nemocech močového měchýře a ledvin, při zvětšení prostaty, dně či při revmatismu. Zevně sloužil jako obklad na špatně se hojící nebo hnisající ranky.
 
Zlatobýl není vhodné kombinovat s jinými diuretiky. Proplachová terapie se nedoporučuje při nedostatečné činnosti srdce a ledvin provázené otoky. Pokud někdo trpí chronickým onemocněním ledvin, měl by se o užívání zlatobýlu poradit se svým lékařem. 
 
 
Vrbovka malokvětá (Epilobium parviflorum) je méně známá bylinka, která si zaslouží naši pozornost. V lidovém léčitelství se ve formě nálevu používá jako stahující a svíravý prostředek při obtížích spojených se zbytněním prostaty.
 
Tato vlhkomilná rostlina z čeledi pupalkovitých s bledě růžovými, fialovými, případně i bělavými květy, se vyskytuje v pobřežních houštinách a na vlhkých pasekách. Obsahuje flavonoidy, třísloviny a steroly, které mají protizánětlivý a močopudný účinek. Příznivě ovlivňuje zdraví prostaty a funkci dolních močových cest (potíže s tím spojené, jako je nutkání k močení, únik moči). Zlepšuje také (před)menstruační a menopauzální komfort.
 
Existuje mnoho druhů vrbovek. Kromě vrbovky malokvěté se dají k tomuto účelu použít i vrbovka růžová, horská či chlumní. V lékárnách můžete pořídit sušenou nať vrbovky malokvěté v nálevových sáčcích.