Proč je důležité pít

Při dlouhodobém nedostatku vody v těle je ohrožena činnost ledvin, zhoršuje se trávení i odplavování škodlivých látek z těla. Pitím dostatečného množství tekutin tak předcházíme řadě civilizačních chorob a zlepšujeme i svou fyzickou výkonnost.

Děti a starší lidé mívají menší pocit žízně, proto zejména v horkém počasí mohou zkolabovat v důsledku dehydratace. Nedostatek tekutin může způsobovat poruchy ledvin, přispívat ke vzniku ledvinových a žlučových kamenů, zácpě, k bolestem hlavy, kloubů a k celkově únavě organismu. Ženy jsou pak více ohroženy zánětem močového měchýře, u dětí se může projevit úpal, vysoké teploty, zvracení a malátnost. Zvláště v parném létě je proto dobré vypít každou hodinu sklenici vody, i když člověk nepociťuje žízeň. Dostatečné pití zajišťuje správnou látkovou výměnu, dobré fungování ledvin a odplavování škodlivých látek z těla.
 
Potřebné množství tekutin je zcela individuální podle věku, hmotnosti i zdravotního stavu, záleží také na vykonávané činnosti a počasí (obvykle se udává množství aspoň 2 litrů v průběhu dne, za jiných podmínek se musí příjem tekutin zvýšit). Vždy je lepší poradit se s výživovým poradcem nebo lékařem v případě zdravotních potíží. A správný příjem tekutin lze kontrolovat také podle moči, která by měla být světle žlutá. Známkou nedostatečného množství vody v těle bývá hustá, tmavší moč, pocit sucha v ústech, suchá kůže, bolest hlavy, únava a podrážděnost. Dehydrovaný člověk může trpět zvýšenou teplotou, vyšším krevním tlakem, závratěmi až ztrátou vědomí. Avšak pozor - nárazové vypití většího množství vody (např. při soutěžích) se vůbec nedoporučuje, protože může uškodit.
 
Jaké nápoje zvolit?
V letním období se k pití hodí voda bez bublinek a bez ledu (i z vodovodu, či stolní voda), neslazené ovocné a slabší bylinné čaje, ředěné stoprocentní ovocné džusy či neslazené přírodní minerálky s vyváženým obsahem minerálů, které je vhodné střídat a doplňovat dalšími tekutinami. Lidé s vyšším krevním tlakem, nemocemi srdce, cév a ledvin by měli být při výběru minerálek opatrní (nevhodný je zvláště vysoký obsah sodíku/Na) a minerálky pít jen občas.
 
Nevhodné jsou slazené nápoje, protože sladký nápoj zvyšuje pocit žízně a navíc je kalorický. Za pitný režim nelze považovat pití kávy či alkoholu, naopak polévky či ovocné a zeleninové pokrmy bohaté na vodu (např. okurky, meloun) tekutinu doplňují.
 
Při koupi balené stolní vody je pak důležité si všímat, v jakých podmínkách byla skladována a jaké je datum spotřeby. Po otevření je dobré vodu uchovávat v chladu a temnu a spotřebovat do 3 dnů, aby nedošlo k pomnožení bakterií, které by mohly vyvolat střevní potíže.