Zajímá vás
Jak předejít úpalu
Naše tělo je vybaveno ochrannými mechanismy, které udržují vnitřní teplotu kolem 37 stupňů. Při déletrvajícím pobývání v prostředí s vysokou teplotou se mohou tyto mechanismy narušit a náš organismus se začne přehřívat.
Nejčastější příčinou kolapsů v horkých dnech bývá dehydratace způsobená nedostatkem tekutin. Zejména senioři trpí menším pocitem žízně a nedodržují pitný režim. Ohroženou skupinou v tropických vedrech jsou ale i děti, těžce fyzicky pracující osoby, lidé trpící nějakou chronickou nemocí, např. dýchacími potížemi či kardiovaskulárními nemocemi. Vedro stěžuje život také obézním lidem, protože podkožní tuk brání odvodu tepla z těla.
Po několika hodinách v prostoru s vysokou teplotou, např. v kanceláři, autě nebo v kupé vlaku bez klimatizace, rozbolí člověka hlava, cítí se malátný, nemůže dýchat a jdou na něj mdloby. Čím je vyšší vlhkost, tím hůře. Termoregulační mechanismus přestává zvládat nával tepla a organismus se začíná přehřívat.
- Projevem úpalu jsou kromě bolesti hlavy, zmatenosti, začervenalé suché kůže a nevolnosti také zrychlený tep a teplota nad 40 °C, postižený může ztrácet vědomí.
- Pobyt na slunci bez pokrývky hlavy při extrémně vysokých teplotách může mít pro člověka hrozivé následky, a to poškození mozku. Příznaky úžehu jsou podobné jako u úpalu a mohou se projevit i se zpožděním několika hodin. Někdy si člověk může přivodit oboje – úpal i úžeh.
Základní rady jak zabránit přehřátí organismu i spálení a ataku slunce na hlavu:
- V období tropických veder nosit vzdušné, lehké, nejlépe bavlněné oblečení.
- Obnažené části těla chránit opalovacími prostředky s vyšším ochranným faktorem.
- Vyhýbat se těžké fyzické práci, sport i procházky odložit na ráno nebo večer. Nepobývat dlouho na slunci!
- Chránit hlavu před sluncem (slaměným kloboučkem, deštníkem), vyhledávat stín stromů, budov.
- Zchladit tělo během dne návštěvou klimatizovaného prostředí, vlažnou sprchou nebo alespoň omývat části těla mokrou houbou.
- Nejdůležitější je neustále doplňovat tekutiny! Neperlivou pramenitou vodu prostřídat ovocnými čaji, minerálkami (pocením totiž ztrácíme sůl, chlor, sodík, draslík, vápník, hořčík a další látky), z bylinek příjemně ochladí a osvěží například vlažný nápoj z máty nebo meduňky.