Hygiena nosu

Jako účinná prevence nebo k podpoře terapie při onemocnění dýchacích cest se používají isoosmolální a hyperosmolální roztoky solí. Metoda nosních výplachů vychází z tradic jógy a nabízí šetrný a bezpečný způsob uvolnění ucpaného nosu.

Vrchní vrstva buněk nosní sliznice je za normálních podmínek chráněna před vysycháním vrstvičkou hlenu. Vlastnosti hlenu se mohou měnit, především jeho viskozita. Příliš viskózní hlen je obtížně transportován a je zhoršeno odplavování cizorodých částic. Sliznice může i vysychat, což má pak za následek její zvýšenou citlivost. Je-li snížena ochranná funkce hlenu, zvyšuje se riziko zánětu a vzniku alergických a astmatických potíží.
 
V případě lehkých forem akutních onemocnění dýchacích cest je efektivní alternativou jejich farmakologické léčby a prevence použití roztoků solí, například mořské vody nebo jiných solí vhodného složení. Jejich využití ve formě výplachů nebo aplikace spreje na sliznici nosu vede k úlevě bez významných vedlejších účinků.
 
Solné roztoky ve spreji
Isoosmolální (=isotonické) nebo mírně hypoosmolální (=hypotonické) roztoky jsou nejefektivnější pro zvlhčení sliznice, obzvlášť při nízké relativní vlhkosti prostředí, např. v přetopených bytech v zimním období. Umožňují okamžitý transport vody směrem do sliznice. Jsou vhodné i pro odplavení cizorodých částic a napomáhají čištění nosní dutiny.
 
Rhinosinusitida, akutní či chronická infekce dýchacího ústrojí spojená se zánětem, obvykle začíná jako virové onemocnění dýchacích cest. Často vede ke zduření nosní sliznice a zhoršené průchodnosti nosní dutiny. V takovém případě jsou účinnější hyperosmolální (=hypertonické) roztoky.
 
Jak roztok funguje
Otoky sliznice jsou většinou způsobeny nahromaděním vody ve sliznici. V důsledku rozšíření cév dochází ke zvýšení průchodnosti jejich stěny pro vodu, a tak sevoda dostává mimo cévy, hromadí se tam a vzniká otok sliznice.
 
Koncentrace solí v této vodě ve sliznici je isoosmolální = isotonická s tělními tekutinami. Pokud podáme na sliznici hyperosmolální = hypertonický roztok, voda po koncentračním spádu přestupuje ze sliznice ven do tohoto podaného roztoku, dokud se koncentrace nevyrovnají. Tím je odebrána voda ze sliznice a otok splaskne. Zároveň z hyperosmolálního roztoku podaného sprejem na sliznici vzniká roztok víceméně isotonický, který následně povrch sliznice zvlhčuje.
 
K prevenci alergie
Ke zhoršení dýchacích obtíží přispívá i výskyt pylových a dalších alergických reakcí. Při využití hyperosmolálních nosních sprejů na bázi solí je možné významně snížit dávkování i nutnou dobu lokální aplikace léčiv u alergií, především díky omezení kontaktu alergenů se sliznicí. Zvláště účinné jsou v této souvislosti soli hořčíku, které snižují dispozici sliznice k alergické reakci.
 
Nosní spreje na bázi roztoků solí, nejčastěji různě koncentrované mořské vody, ale i jiných, např. hořečnatých solí, představují účinnou prevenci i pomocnou terapii různých typů onemocnění nosní sliznice. Napomáhají odplavení cizorodých částic ulpívajících na sliznici, včetně pylů a jiných alergenů, zvlhčují sliznice a snižují riziko infekcí. Snižují otok a usnadňují dýchání při pocitu ucpaného nosu. Použití těchto nosních sprejů je velmi jednoduché a bezpečné, spreje mohou bez potíží používat i těhotné a kojící ženy a děti.
 
 
Co je to osmolalita?
Osmolalita je koncentrace, resp. počet částic (molekul nebo iontů) v 1 kg vody.
Isoosmolální (=isotonický) roztok znamená, že počet částic je stejný (zjednodušeně je možno říci, že koncentrace solí je stejná), jako je tomu v tělních tekutinách.
Hyperosmolální (=hypertonický) roztok znamená, že počet částic je vyšší (opět zjednodušeně, koncentrace solí je vyšší), hypoosmolální (=hypotonický) roztok znamená, že počet částic je nižší (tedy koncentrace solí je nižší), než je tomu v tělních tekutinách.